października 07, 2010

Szybkie założenie DG - poradnik (z doświadczenia)

Przedstawiam krótki poradnik, jak szybko skończyć ;- ) wizyty w urzędach przy zakładaniu jednoosobowej firmy i zaoszczędzić sobie ponownego biegania jak chomik na 'rekreacyjnym' kółku.

1. Wypełnij EDG-1 i złóż na długo przed rozpoczęciem działalności (daj sobie minimum 2 tyg. albo i więcej).

2. Już na etapie wypełniania EDG-1 zastanów się, czy:

  • chcesz mieć firmowy rachunek bankowy (przypominam: nie ma obowiązku)
  • bez rachunku firmowego możesz podać rachunek osobisty jako związany z DG (bo np. płacisz z niego składki ZUS) – na ten rachunek będzie zwrot podatku, zgłoszą też do ZUSu za ciebie jako rachunek do zapłaty składek
  • zaznaczamy rodzaj prowadzonej ewidencji księgowej! - więc już wtedy zdecyduj o formie opodatkowania
  • czy będzie korzystał z biura rachunkowego (jeżeli już wybrałeś i podpisałeś umowę – wpisz od razu!)
  • ile będzie miejsc prowadzenia DG
  • wypełnij "na zapas" numerami PKD wszystkich grup działalności, które mogą pojawić się w pierwszych miesiącach, a nawet i później

3. Złóż EDG-1 osobiście. Dostaniesz od ręki zaświadczenie o wpisie i od razu wszystko załatwisz. Przesyłanie pocztą EDG-1 wymaga wizyty u notariusza, a podpis elektroniczny u nie-przedsiębiorców raczej nie jest powszechny.

4. ZUS przesyła ci druk ZFA – potwierdzenie rejestracji firmy-płatnika składek. Trwa to średnio tydzień, w zależności od prędkości twojego listonosza. Oprócz ZFA Zus prześle ulotkę o zgłoszeniu osób ubezpieczonych, o czym niżej.
5.GUS przesyła ci REGON; we Wrocławiu na pismo z decyzją o nadaniu REGONu czekasz maks. 2 tygodnie (wliczając w to opieszałość poczty).

6. Udajesz się do US (radzę to zrobić, chociaż na upartego możesz olać albo wysłać VAT-R pocztą) przed dniem rozpoczęcia DG:
  • składasz oświadczenie o wyborze terminu rozliczenia się z DG i formie opodatkowania (zrób dwa pisma lub wypełnij druczek na miejscu – są w salach obsługi; jedno złożysz na miejscu, na drugim przystawią ci pieczęć, że przyjęli)
  • składasz VAT-R jeżeli chcesz lub musisz być vatowcem od dnia rozpoczęcia DG
  • przed złożeniem VAT-R opłacasz 170 plnów opłaty skarbowej; większość skarbówek ma kasę na miejscu (wpłata jest na konto UM lub UG)
  • nie składasz zawiadomienia o prowadzeniu KPIR – to robi wniosek EDG-1 albo druczek o wyborze formy opodatkowania
  • jeżeli nie posiadasz oryginału decyzji o nadaniu numeru NIP (większość nawet nie pamięta, że coś takiego istniało), składasz NIP-5 o wydanie duplikatu decyzji też w dwóch egzemplarzach; nie jest to obowiązkowe ale się przydaje – przy podpisywaniu różnego rodzaju umów czy zakładania konta
7. Teraz ZUS – tym razem wysyłasz pocztą lub idziesz osobiście. Trzeba złożyć ZUS ZUA lub ZZA (informacje będą na ulotce) – to będzie twoje zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń z DG. Składasz nie później niż 7 dni od rozpoczęcia DG; można też złożyć przed rozpoczęciem ;)
Jeżeli DG to twoje jedyne źródło ubezpieczenia zdrowotnego (tego, dzięki któremu korzystasz ze świadczeń służby zdrowia), udaj się osobiście tylko po to, by mieć potwierdzenie na swojej kopii. Przydaje się wraz z dowodem opłacenia składki jako dowód ubezpieczenia zamiast wycofywanej książeczki osoby ubezpieczonej.

Koniec niestety tylko teoretyczny. Bo:
  • założenie rachunku firmowego rodzi obowiązek złożenia EDG-RB
  • zmieniasz biuro, podpisujesz umowę po raz pierwszy – składasz wniosek EDG
  • zmienią się JAKIEKOLWIEK inne dane które podałeś na EDG – znów składasz wniosek
Więc przemyśl co napiszesz na EDG i nie rób tego na odwal. Nie ma sensu, stracisz czas, nerwy i uprzedzisz się do urzędów zamiast mieć pretensje do siebie samego. 

Możesz sobie założyć rachunek bankowy firmowy mając REGON w ręku; wyrobić pieczątkę, etc. W zasadzie bez REGONu można sprzedawać i kupować prowadząc działalność; ale spróbuj podpisać jakąś umowę czy założyć jakieś konta firmowe np. na allegro – niemożliwe. Inni przedsiębiorcy nie sprzedadzą ci pewnych rzeczy bez potwierdzenia żeś firma (kasa fiskalna, jak go złapią, to on ma problemy, nie ty!), a do tego idealnie nadaje się właśnie REGON (bo osoby fizyczne też NIP mają, ale nie mają REGONu...).
Poza tym dane zarejestrowanego podmiotu można sprawdzić, np. tutaj. Od razu wyrzuci twoje pełne dane i zweryfikuje, czy podajesz prawdę. 

Druga sprawa, b. ważna, którą wprowadza złożenie EDG. Dane przedsiębiorców nie podlegają tej samej ochronie danych osobowych, które znasz będąc tylko pracownikiem. Każdy może mieć do nich dostęp – są JAWNE. To oznacza także, że jeżeli czymś handlujesz, np. masz stronę, sklep internetowy, korzystasz z allegro czy ebaya, podajesz swoje dane przedsiębiorcy. Nie zdziw się więc, kiedy oprócz REGONu czy ZFA pocztą przyjdzie np. propozycja założenia konta firmowego.

Powyższe działa, jak prowadzisz niekoncesjonowaną i nielicencjonowaną w żaden sposób działalność i nie zatrudniasz pracowników. 

4 komentarze:

  1. Świetny wpis, takich konkretów w wielu tematach brakuje. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki wielkie!
    Bardzo się przydało

    OdpowiedzUsuń
  3. cześć. dobry post. a co jeśli chcę zatrudnić kogoś?

    OdpowiedzUsuń
  4. Na EDG-1 podaje się przewidywaną liczbę osób pracujących - pierwszy krok ;)
    Podpisujesz umowę o pracę i się zaczyna...
    1. Rejestracja pracownika w ZUSie (nie później 7 dni od rozpoczęcia obowiązywania umowy o pracę).
    2. Wysyłasz go na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy (masz obowiązek ponieść koszta wszelkich koniecznych badań, wymaganych do dopuszczenia pracownika do wykonywania tego rodzaju pracy).
    3. Kolejny wydatek (albo i nie ;-) to szkolenie BHP wstępne i dotyczące stanowiska pracy, w czasie pracy, na koszt pracodawcy, przed przystąpieniem do wykonywania pierwszych obowiązków. Pracownik potwierdza pisemnie odbycie szkolenia.
    4. Zgłaszasz fakt zatrudnienia do Państwowej Inspekcji Pracy oraz sanepidu. Masz na to miesiąc.
    5. Pozostaje cała papierologia - akta osobowe, rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, podatki, itd.

    Rejestracja prowadzonej działalności gospodarczej nie jest dłuższa, kiedy chcemy kogoś zatrudnić. Po prostu przy zatrudnieniu dochodzą nam dodatkowe obowiązki, związane już z samym zatrudnieniem, i nie ma tu znaczenia czy już zakładając DG stajemy się od początku pracodawcą czy może zdecydujemy się na to potem.

    OdpowiedzUsuń